Kupiłeś dom lub wymarzone mieszkanie i nie masz pomysłu jak je urządzić? Tutaj znajdziesz kilka wskazówek dotyczących aranżacji domowej przestrzeni.
Niezależnie od tego, czy Twój wymarzony dom ma 300 czy 30 m2, jeśli jego aranżację zaczniesz od rozplanowania stref, z pewnością będziesz się w nim dobrze czuł i znajdziesz miejsce na wszystkie ważne dla Ciebie aktywności.
Jak sprawić, żeby nasze cztery kąty stały się oazą, a nie wyłącznie miejscem do spania?
Niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczem willi z basenem, czy niewielkiego mieszkanka, urządzając swoją przestrzeń pamiętaj, że ma być ona funkcjonalna dla Ciebie i Twoich domowników. Co to oznacza w praktyce? Jeśli nie lubisz gotować, wcale nie potrzebujesz “wypasionej” kuchni – w jej miejsce możesz przykładowo powiększyć salon albo stworzyć gabinet do pracy.
By mieszkanie było funkcjonalne, spróbuj na początek wydzielić kilka stref, które są dla Ciebie ważne w codziennym życiu. Weź pod uwagę np. to jak często będziesz korzystać z danej strefy, co się musi w niej znaleźć, dla kogo ma być dostępna, itp.
Nie musisz od razu stawiać ścianek działowych – wystarczy, że odpowiednią aranżacją wyznaczysz miejsce pracy (np. biurko z komputerem i schowkami na dokumenty), jadalnię, sypialnię, czy miejsce relaksu.
Każdą z tych stref zaprojektuj tak, żebyś czuł się swobodnie podczas wykonywania danych czynności, tak więc:
Strefa dzienna i nocna
To podstawowy podział na strefy we własnym mieszkaniu. Każdy z nas marzy o chwili ciszy i spokoju w nocy oraz wygodnym (a także jasnym) wnętrzu za dnia. Dlatego projektowanie wymarzonej przestrzeni zacznij od znalezienia odpowiedniego miejsca na sypialnię i salon.
Salon to miejsce, w którym będziesz spędzać większość czasu. Będziesz też zapraszać do niego gości, a także będzie on miejscem rodzinnej rozrywki. Strefa dzienna jest najmniej prywatną częścią domu, dlatego warto pomyśleć, by urządzić ją jak najbliżej wejścia lub – jeśli masz taką możliwość – w pomieszczeniu wychodzącym na taras. To zapewnia również odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. Coraz bardziej popularne staje się aranżowanie salonu wspólnego z kuchnią i jadalnią, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń dzienną.
Nawet jeśli jesteś wielkim zwolennikiem otwartych przestrzeni, projektując dom warto wyodrębnić osobne miejsce na nocny wypoczynek. Sypialnia powinna dawać poczucie bezpieczeństwa z minimalną liczbą “rozpraszaczy”, które zakłócają sen. Zrezygnuj w niej z telewizora, intensywnych kolorów, czy ostrego oświetlenia. Kominek w sypialni również raczej odpada – im cieplej, tym trudniej zasnąć.
Optymalnym rozwiązaniem jest łazienka lub salon kąpielowy bezpośrednio przy sypialni. Jeśli nie posiadasz osobnej garderoby, dobrym rozwiązaniem będzie np. wstawienie do sypialni jednokolorowej szafy, w której pomieścisz wszystkie swoje rzeczy i jednocześnie nie będzie Cię rozpraszać.